Pražské architektonické skvosty pomohly charitě

Návštěva rezidence pražského primátora a jedinečné Müllerovy vily od architekta Adolfa Loose. Prohlídka těchto dvou objektů na včerejší dobročinné aukci Nadace VIA a Jihomoravské komunitní nadace v hotelu Marriot vynesla dohromady 15 000 Kč.

Během aukce, které se zúčastnili představitelé největších českých firem i soukromí investoři a mecenáši, bylo vybráno celkem 1 304 600 Kč. „Výtěžek letošní aukce, který překonal naše očekávání, použijeme na pomoc lidem, kteří mají kuráž hájit veřejný zájem a postavit se liknavosti místních politiků a úředníků či korupčnímu jednání ve svém okolí (grantový program Rychlé granty). Díky výnosu aukce budeme také pokračovat s obnovou české filantropie, mj. s vydáváním čtvrtletníku Umění darovat a s kampaní za navýšení nadačního jmění Nadace VIA,” říká ředitel Nadace VIA Jiří Bárta.

Účastníci aukce projevili notný zájem o pražské architektonické perly minulého století. Cena pozvánky pražského primátora na prohlídku reprezentačních prostor primátorské rezidence ve stylu art deco začínala na vyvolávací částce 900 Kč. Konečná cifra se ale nakonec zastavila na čísle 10 000 Kč. Za tyto peníze si vítěz aukce a jím pozvaných pět hostů bude moci prohlédnout dvě patra průčelního traktu Městské knihovny. V prvním patře si projdou reprezentační a přijímací místnosti primátora, které ke slavnostním účelům slouží dodnes. V druhém poschodí pak soukromý byt, jeho pracovnu a tři apartmá pro primátorovy hosty. Kdo se ale těší, že nahlédne do soukromí současného primátora Bohuslava Svobody, může být zklamán. Osmipokojový byt totiž využíval pouze historicky první pražský primátor Karel Baxa.
 
Další podobnou lahůdkou byla nabídka prohlídky jedné z nejslavnějších pražských budov, Müllerovy vily, kterou lze najít na Ořechovce. Vstupenka na prohlídku pro čtyři osoby jejího nového majitele ve včerejší aukci vyšla na 5 000 Kč. Vyvolávací cena přitom začínala na stejné částce jako u primátorské rezidence, tedy na 900 Kč. Původním majitelem vily dokončené v roce 1930, tedy ve stejném roce jako brněnská vila Tugendhat, byl stavitel František Müller. Autorem projektu byl slavný architekt Adolf Loos. Ačkoliv Pražané majiteli vily v době jejího vzniku vyčítali její strohost, vrcholné dílo Loosovy tvorby s unikátním vnitřním řešením známým pod jménem Raumplan se dnes řadí k nejvýznamnějším vilovým stavbám na světě.