Spejblovi je devadesát! A má nové divadlo!

Patnáct let uplynulo v únoru od doby, kdy se v roce 1995 v Dejvicích usídlili populární dřevěné postavičky Spejbla a Hurvínka. Nyní se do svého působiště vrací po dvou letech. Divadlo za tu dobu prošlo náročnou rekonstrukcí za 130 milionů. Novinkou je speciální hlediště, ze kterého uvidí i ten nejmenší divák, a také muzeum loutek.

Rekonstrukci divadla i domu, ve kterém sídlí, hradila ze svého Praha 6. Ta tak završila opravu všech tří divadelních scén ve svém obvodě. Prvním představením bude už ve čtvrtek večer premiéra hry po dospělé Spejblovo hudební zmatiné.

Na humorné příběhy slavných loutek chodí do dejvického divadla nejen děti, ale i dospělí, kterým jsou určena večerní představení. Letos je čeká rok plný výročí.  Spejbl oslaví 90. narozeniny, stejně jako samotná Praha 6, Máničce se Žerykem je jen o deset let méně, 15 let působí divadlo v Praze 6. „Nové divadlo je pro nás takový dárek. Hlavní změnou je hlediště, které má speciální sklon. Dosud, když si před dítě sedl dospělý, tak špatně vidělo, nyní je dobře vidět odevšad,“ vysvětlila ředitelka divadla Helena Štáchová.

 

Druhou velkou novinkou je muzeum loutek. „Za naši historii máme na 800 loutek, které našim prošly našimi inscenacemi. Jsou cenné a je škoda, aby byly zavřené jen ve skladu, tak jsme se rozhodli, že některé ukážeme,“ slíbila Štáchová.

„Rekonstrukce byla nutná z hlediska zachování provozu samotného divadla. Ale nutné je to také z důvodu srovnání výchozí pozice všech divadel v Praze 6. Nechceme-li nikoho zvýhodňovat a někoho naopak diskriminovat, a to nechceme, museli jsme ve všech třech divadlech – Dejvické divadlo, Semafor nebo Spejbl a Hurvínek - vytvořit shodné podmínky. Po dřívějších rekonstrukcích Dejvického divadla i Semaforu přišla nyní na řadu rekonstrukce divadla Spejbla a Hurvínka,“ vysvětlil starosta Prahy 6 Tomáš Chalupa.

Data a fakta: 

Rekonstrukce probíhala od ledna 2009 do března 2010. Za rekonstrukci městská část zaplatila 133 milionů korun.

Záměrem rekonstrukce stávajícího divadla včetně celého domu bylo zkvalitnění prostor jak pro diváky, tak pro účinkující a zaměstnance divadla.

Divadlo Spejbla a Hurvínka je tak poslední scénou v Praze 6, která má mít opravené divadlo

Městská část již dříve zrekonstruovala prostory Dejvického divadla (2001, 22 miliónů korun) a Semaforu (2005, 45 miliónů korun). Divadlo S+H získalo nový reprezentativní vchod z Dejvické ulice.

Divadlo bude od zahájení provozu hradit stanovené nájemné, které je stejné na m² užívané plochy jako u ostatních divadel v Praze 6, tj. Dejvické divadlo a Semafor.

Do prostoru ulice budou zářit světla přes velké prosklené stěny vstupního foyer, nad nimiž se nese masivní markýza s pohyblivým textem, který bude informovat kolemjdoucí o programu divadla

Nové schodiště diváky navede přímo do hlavní haly kolem vitrín s vystavenými loutkami.

V přilehlých prostorách je občerstvení, šatna a galerijní prostor s expozicí loutek a vývoje loutkářství.

Vlastní divadelní sál má díky zvýšené křivce hlediště optimální pohled na jeviště z každého místa, sál je nově ozvučen a osvětlen.

Vzniklo také nahrávací studio, zkušebna a divadelní klub.

Součástí rekonstrukce divadla byla i oprava celého domu, který dostává nové zateplení a fasádu. Oprava zahrnovala výměnu elektroinstalace a plynoinstalace v domě a bytech, výměnu všech oken a vchodových dveří do domu, výměnu střešní krytiny, klempířských prvků, opravu fasády včetně zateplení dvorní fasády, opravu teras a balkonů, celkovou regeneraci výtahu, sanaci sklepních prostor včetně nových sklepních kójí, opravu společných prostor domu. Zároveň se podařilo umístit 3 ordinace zubních lékařů do nově zrekonstruovaných prostor  ve 4. nadzemním podlaží.